17 Eylül 2012 Pazartesi

iPhone 5 Beklentileri Karşıladı Mı

Apple ürünleri hem tasarım hem de donanım açısından teknoloji ve sanatın bütünleşip mükemmelleştiği bir marka olarak biliniyor. Bu nedenle Apple tutkunları bu makranın çıkardığı yeni ürünleri alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemeyi göze alabiliyorlar. Hatta zaman zaman iphone alabilmek için olmadık şeyler yapan insanlarla kaşılaşmak bile mümkün. Aylar önce gazetelerde Çinde yaşayan bir gencin Iphone alabilmek için böbreğini sattığı haberleri yer almıştı. Tabi bu kadar fanatikleşmemek gerekiyor. Ancak Apple dünyada pek çok farmayı kıskandıracak bir imaja sahip. Tabi bu duruma gelmesinde kısa bir süre önce vefat eden kurucusu Steve Jobs'un üstün zekası ve mükemmelliyetçiliğinin katkısı büyük.
Samsung Galaxy S3

Apple'ın cep telefonu sektörünü sarstığı iphone serisinin son modeli olan iphone 5, pek çok Apple tutkununu bile şaşırttı. Ancak bu sefer iyi yönde değil. Apple, herkes Iphone 5'i beklerken 4s gibi bir ara model çıkarmıştı. Tabi böyle olunca da Iphone 5'i bekleyenler şaşırmıştı. Ancak merakla beklenen Iphone 5, en dişli rakibi olan ve kendinden aylar önce piyasaya sürülen Samsung Galaxy S3'ü teknolojik açıdan geçmeyi bir yana bırakın, S3'ün seviyesine ancak yetişmiş görülüyor. Bu da Apple'ın liderliği Samsung'a kaptırdığının bir göstergesi. Artık Apple teknoloji açısından Samsung'un arkasında kalmış ve onu takip eder bir halde diyebiliriz. Tabi telefonları sadece donanım özellikleri ile kıyaslamamak gerekiyor. Apple donanım ve tasarımda gösterdiği titizliği yazılım yapısında da gösteren bir firma. Yani Apple ürünlerinde yazılımsal çakışmalar ve sorunlar pek ortaya çıkmıyor. Bu da kendinden donanım açısından kat kat üstün olan ancak yazılım hataları, kusurları nedeniyle bir türlü tam performansla çalışamayan cihazları, daha düşük donanım özellikleri ile geçmesini sağlayabiliyor.

Apple iPhone 5
Apple - Samsung uzun süredir adeta birbirleri ile savaş halinde olan iki büyük firma. Birbirleri aleyhinde sürekli davalar açıyorlar ve astronomik tazminatlar kazanıp duruyorlar. Bu savaşları Samsung genelde kaybediyor gibi görünüyor ancak pazarda ve teknolojide bu sefer Apple kaybetmiş gibi görünüyor. Tüm Apple tutkunları gibi ben de Iphone 5'in yeni bir çığır açacağı beklentisi içindeydim. Özellikle de Iphone 5'in çıkışının gecikmesi ve araya Iphone 4s gibi bir ara model girmesi bu beklentiyi kuvvetlendirmişti. Ancak ortaya çıkan telefon ancak kendinden aylar önce çıkan Galaxy S3'ün seviyesine ulaşıyor, hatta bazılarına göre S3'ün gerisinde kalıyor.

Tasarım konusunda ise Samsung Galaxy S3'ün de oldukça iyi bir tasarıma sahip olduğu söylenebilir. Tabi bu kadar büyük ekrana sahip bir cep telefonunu bazıları çok büyük bulabiliyor. 



3 yorum:

Adsız dedi ki...

iphone kullananlar zaten tasarımı, yazılımı bilmem neyi geçmiş artık müptelası olduğu için kullanıyor, bir üst modeli alıyor. iphone kullanan başka bir telefon kullanamaz.

Çatlak Profesör dedi ki...

Salt iphone'dan ziyade Apple ürünleri hem donanımsal hem yazılımsal olarak estetik kaygılar en üst seviyede olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle performans açısından geride kalsa bile pek çok kişi tasarımdaki başarısından dolayı Apple ürünlerini tercih etmektedir.

Sweet Fairy dedi ki...

iPhone 5 ve Samsung Galaxy S3 insanların en popüler. İnsanların çoğu bunlardan birini kullanmak ister. iphone en ucuz