10 Ekim 2012 Çarşamba

Banka Kredi Faizleri Düşüşe Geçiyor!

Kredi kullancak olanlara müjdeli haber!

Eğer kredi ile ev yada araba almayı planlıyorsanız ancak yüksek faiz oranları kara kara düşünmenize neden oluyorsa, kredi fazilerinin hafif de ola bir düşüş trendine girdiğini belirtelim. Kredi faizlerindeki küçük düşüşler bile, uzun vadeli kredilerde büyük tasarruflar sağlıyor. Bu açıdan özellikle üç ve daha uzun vadeli kredi kullanmayı planlayanlar önemli miktarda tasarruf sağlamış olacaklar.

Bankalar her ne kadar kredi faizlerini az da olsa indirmeye başlamış olsalar bile halen kredi faizleri yüksek miktarlarda kredi kullanmak için uygun olan seviyelerden oldukça uzak. Bu durumda acil ihtiyacı olmayanlar şu anki seviylerden borçlanmak yerine harcamalarını biraz daha öteleyebilirler. Ancak hızlı doğalgaz, elektrik ve petrole yapılan zamlar ve bu zamların tetikleyicisi olacağı pek çok ürüne gelecek olası zamların enflasyonu yükselteceğini ve yükselen enflasyonun da kredi faizlerinin aşağı yönlü hareketini olumsuz etkileyeceğini, hatta yukarı yönlü bir harekete dahi yol açabileceğini belirtmekte de fayda var. Yani bu seviyelerde bile tüketicilerin çoğuna yüksek gelen kredi faizleri tekrar yükseliş trendine girebilir. Özellikle harcamalarını uzun süredir ötelemekte olanlar için hoş bir haber değil elbette ancak kredi ile borçlanacak olanların çok daha dikkatli hesaplarla çok daha dikkatli bir şekilde karar vermesinin gerekliliğini ortaya koyması açısından önemli bir haber.

Çatlak Profesör olarak bankalardan kredi kullanmak isteyenlere diyorum ki; Kullanacağınız kredi ile gerçekten hayatınızı kolaylaştıracak, gerçekten önemli bir ihtiyacınızı karşılayacaksanız ve ödemelerde sorun yaşamayacağınızdan eminsenin şu anki seviyelerden borçalanabilir yada kısa bir süre daha bekleyebilirsiniz. Ancak bunu dışında bir harcama için kredi ile borçlanmayı düşünüyorsanız şu anki seviyelerde kredi maliyetlerinin yüksekliğini kesinlikle hesaba katmalasınız. Aksi halde kredi ödemeniz bittiğinde reel olarak karda değil zararda olmanız dahi olasıdır.

Tüm bunları söylüyoruz az çok iktisat bilen biri olarak ancak işin açıkçası halkımız uzun yıllardır yüksek enflasyon, yüksek faizler, ekonomik krizler kıt gelirlerle boğuşarak yaşaya yaşaya iktisat profesörü oldu sayılır. Gerçek şu ki, asgari ücret ile bu çağda aile geçindirebilenlerin tamamı ekonomi dalında nobele aday gösterilebilir.

Hiç yorum yok: