25 Temmuz 2015 Cumartesi

BIOS'a Gömülü Windows Ürün Anahtarı Problemi

Bu yazıya nereden başlasam bilemiyorum. Şu anda bu yazıyı yazdığım bilgisayar MSI GT 70 Dragon Edition. Oyun severler için üretilmiş güçlü bir sistem. Yanılmıyorsam üç yıl kadar önce almıştım. Ancak oyun bilgisayarı olduğu için aldığım dönemin en iyi bileşenleri arasında olan parçalardan oluştuğundan halen rahatlıkla tüm güncel uygulamaları çalıştırabiliyor. Bu bilgisayarı aldıktan kısa bir süre sonra HDMI çıkışı bir anda çalışmamaya başladı ve ben de servise gönderdim. Servisini bulma aşaması zor oldu biraz. MSI servis hizmetini ülkemizde Servispoint adlı firma yürütüyor ve ben iletişime geçtiğimde kargoyla bilgisayarı göndermemi istediler. Anakartı değiştirip geri gönderdiler. Sorun çözülmüştü ancak sol hoparlörlerden sesi açınca parazit gelmeye başlamıştı. O kadar önemsemedim.

Son Windows güncellemeleri ile birlikte Get Windows 10 app adlı uygulama bilgisayarıma yüklendi ve ben böylece Windows 10'u ücretsiz orijinal olarak edinebileceğimden haberdar oldum. Ancak uygulama bilgisayarımda Air Display uyumsuzluğu nedeniyle ekranımın Windows 10 ila çalışmayacağı hatasını verdiği için kayıt yani rezervasyon yaptıramadım. Bunun üzerine Air Display uyumsuzluğu hatasını gidermenin yollarını aradım.  Ancak tüm çabalarıma rağmen herhangi bir başarı elde edemedim.

Bilgisayar servisten geldiği andan bugüne kadar hiç formatlanmamış, hatta sistem kurtarma menüsüne girilmemişti. Bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürerek sistemdeki tüm loglardan ve program kalıntılarından kurtulursam Air Display hatasının düzelebileceğini düşündüm. Çünkü bu bilgisayarın sistemi Windows 10 ile uyumlu aslında uyumlu olması gereken bir sistem. System recovery ile bilgisayarı başa aldığımda ise yeni ve çok daha can sıkıcı bir durumla karşı karşıya kaldım. Bilgisayarı formatlamış olmaktan daha büyük bir bela yoktur bana göre. Çünkü tüm o güncellemeleri indireceksin, sürücüleri yükleyeceksin, onlarca programı tekrar kuracaksın. Zahmetli iş. Ancak bu sürpriz çok can sıkıcı oldu.

OEM Windows sürümlerinde, yani CD ile işletim sistemi gelmeyen bilgisayarlarda Windows ürün anahtarı BIOS'a gömülü oluyormuş. Bugün görüştüğüm Microsoft görevlisinden öğrenmiş oldum. Benim bilgisayarın anakartı değiştirildiği için, ve BIOS çipi de anakart üzerinde bulunduğu için değişmiş. Servis görevlileri sadece anakartı değiştirip, SSD disklere yüklü sistemi güncellemediklerinden ve eski anakartın BIOS'undaki ürün anahtarını yeni anakarttaki BIOS'a kaydetmediklerinden (Belki bunu yapma imkanları yoktur), şu anda Windows işletim sistemini kaydettirip orijinalliğini tescil ettiremiyorum.  Orijinal Windows kullanabilecekken korsan yöntemlere başvurmak da işime gelmiyor.

Servispoint ile iletişime haftasonu olduğu için geçemedim. 2 yılı geçtiği için garanti süresi de bilgisayarın dolmuş durumda. Bakalım nasıl bir kavga vereceğiz pazartesi günü.

Hani bir söz vardır ya... Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak diye...Yaşadığım tam olarak budur.

Hiç yorum yok: