17 Ocak 2016 Pazar

Custom OS Kullanıcıları Google Playstore Kullanamıyor

Diğer markaları bilmem ama Samsung ürettiği cep telefonlarına verdiği güncelleme desteğini çok kısa süre içinde kesiyor. Şu anda kulandığım 2012 yılında piyasaya çıkmış olan Galaxy S3 modelini android 3.4'e kadar güncelleyip bırakmıştı. Yıllardır sadece Samsung kullandığım için diğer markalarda durum nedir bilemiyorum. Ancak benim gibi pek çok Samsung kullanıcısı telefonuna ya kendisi, ya bu işten anlayan bir arkadaşı veya telefoncuya vererek Custom OS yükletiyor.

Öncelikle şu anda Galaxy S3 telefonumda Android 6.0.1 yüklü olduğunu belirtmem gerek. Üstelik telefon son derecede stabil çalışıyor. Orijinal OS yüklü iken yarım gün dayanmayan bataryası bir gün rahat idare ediyor hatta iki gün dayanıyor. Yine orijinal OS'ta olduğu gibi donmalar, çökmeler, kasmalar yok. Haliyle donanımsal olarak telefonun androidin üst sürümlerini desteklemediği gibi bir durum söz konusu değil. Eski model bir cep telefonunuz varsa dünyanın parasını verip yeni model almak yerine, gidip Custom OS yükletebilirsiniz. Sizi sinir krizine sokma potansiyeline sahip olan telefonunuzu tekrar sevmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu konuda iddialıyım.

Ancak Google amcanın Custom OS kullanıcılarına kötü bir sürprizi var. Google telif hakkı gerekçesi ile Custom OS'lara Google PlayStore desteği vermiyor. Yani Custom OS yüklediğinizde telefonunuzda Google PlayStore'un yüklü olmadığını göreceksiniz. Üstelik yüklemek de pek kolay değil. Ben çok uğraştım, sonunda pes ettim. Google PlayStore yüklemeyi başarsam dahi ya çalışmıyor veya telefonun açılmasını dahi engelliyordu. Kısacası pek çok kişi bunu başaramayacaktır diye tahmin ediyorum. Zaten bir yolunu bulup yüklemeyi başarsanız dahi muhtemelen her güncellemede tekrar tekrar uğraşmanız gerekecektir.

Google PlayStore alternatifi bazı Android app Store'lar mevcut. Bunlardan benim en sevdiğim Mobogenie ve Yandeks oldu. Mobogenie'de bol miktarda reklama maruz kalsanız da pek çok uygulamayı bulabiliyorsunuz. Ayrıca Amazon Underground'u da deneyebilirisiniz. Ben çok pratik bulmasam da beğendim.

Eğer aradığınız uygulamayı alternatif app store'larda bulamazsanız üzülmeyin. Google PlayStore telefonunuzda yüklü olmasa dahi, Google PlayStore'dan uygulamaları indirebilirsiniz. Bu iş için kullanabileceğiniz çeşitli internet siteleri var. Tek yapmanız gereken indirmek tarayıcınızda PlayStore'a girip indirmek istediğiniz uygulamayı bulmak. Sonra indirmek istediğiniz uygulamaya ait URL'yi adres çubuğundan kopyalayıp aşağıda linkini verdiğim sitelerden birinde (alternatif siteler de kullanabilirsiniz) yer alan URL çubuğuna yapıştırıp download bağlantısı (linki) elde etmek. Sonra bu linki kullanarak uygulamaya ait APK dosyasını bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Bilgisayarınızdan ise hafıza kartı veya USB veya Blutooth ile telefonuza dosyayı atıp yükleyebilirsiniz.


Google PlayStore'dan Bilgisayara Uygulama İndirmek İçin:


 1. http://apps.evozi.com/apk-downloader/
 2. https://apkpure.com/
adreslerini veya bulacağınız alternatif siteleri kullanabilirsiniz.
   Cep telefonunuzdaki yarayıcı ile de aynı işlemi yaparak uygulamayı doğrudan telefonunuza da indirebilirsiniz. Ancak küçük telefon ekranında bu işlemleri yapmak bana pek pratik gelmedi. Ayrıca uygulamayı telefonunuza indiriyorsanız WIFI ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. Aksi halde kotanız dolabilir.

  DİKKAT!!!

  Yukarıdaki siteleri kullanarak indirdiğim uygulamaların bir kısmını yüklemek mümkün olmadı. Yüklenebilenler ise açılışta hata verebiliyor. Kısaca Google PlayStore hizmetini telefonunuza yüklemeniz isteyen bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Bu uyarıyı "Tamam" diyerek geçmek mümkün değil. Sürekli ekrana geliyor. Tamam demek yerine uyarı kutusunun dışındaki bir noktaya tıklamak benim telefonumda işe yaradı. Google PlayStore olmadan çalışmayacak diye uyarı aldığım uygulamaları bu yöntemle çalıştırabiliyorum. Evet, biraz can sıkıcı ama çok da zaman kaybettirmiyor.

  Custom OS yüklemeye değer mi?

  Benim cevabım "EVET". Ama eğer telefonunuz çok eski bir model ise, donanımsal özellikleri güncel uygulamalar için yetersiz kalmaya başladıysa, Custom OS yeterli olmayacaktır. Bu durumda telefonunuzu yenilemeyi düşünebilirsiniz. Şu anda Galaxy S3, her ne kadar güncel modellere göre oldukça zayıf bir donanıma sahip olsa da, Android 6.0 ile sorunsuz çalışabiliyor ve Google PlayStore yüklü olmamasından kaynaklanan sorunları saymazsak, çalıştırmada sorun yaşadığım bir uygulama olmadı. Tabi telefonda oyun oynayan biri değilim bu nedenle oyun performansı hakkında yorum yapamam.

  Galaxy S2, S3, ve eski Note modelleri, eğer temiz kullanılmışlarsa güncel Android sürümleri ile sorunsuz çalışacaklardır. Donanım olarak güncel modellere göre çok geride kalmış olabilirler ancak hala yeterli kapasiteye sahipler. Güncel modelleri, özellikle amiral gemisi olarak tabir edilen en üst modelleri süper spor otomobillere benzetebiliriz. Oysa evimizden işimize gitmek için yüzlerce beygir güce ihtiyacımız yoktur. Pekala küçük ve ucuz bir şehir otomobili bile işimizi görecektir.

  Çeşitli Custom OS'lar var. Ben CyanogenMod'u kullanıyorum ve gayet memnunum.

  Son olarak, eğer illa ki yeni bir telefon almaya karar verirseniz, IOS'a geçiş yapın. Bir Ipad kullanıcısı olarak hiçbir telefonun bu kadar sık güncelleme aldığını düşünmüyorum. Üstelik IOS Androide kıyasla çok daha pratik ve stabil bir sistem. Fiyatı biraz tuzlu, ama Custom OS kurarak eski emektarınızı bir süre daha kullanıp, iphone için para biriktirebilirsiniz.

  Hiç yorum yok: